Whatsapp Durum Sözleri

Mehmet

138

Yok

Whatsapp Durum Sözleri

Son yıllarda astronomik bir hızla gelişen teknoloji, gündelik ihtiyaçların olduğu kadar ikili ilişkilerin de farklı bir yapıya kavuşmasına neden oldu. Özellikle anlık mesajlaşma uygulamalarının artması, teknolojinin mobilize olması, önceleri lüks olan iletişimi, artık gündelik hayatın sıkıcı bir ritüeli hâline getirdi. Tabii bu durum ilişkilerin anatomisini oluşturan güven, dostluk, hikâye anlatma ve sohbet etme gibi kavramlar, yerini dijital yüzlere bıraktı.

İkili ilişkilerin modern teknolojideki karşılığı olacak denli popüler bir hâle gelen “durum sözleri” hayatın standart alışkanlıkları arasında yer almaya başladı. Durum sözleri, Whatsapp uygulaması gibi teknolojinin günlük olarak faydalandığımız imkânları arasında aslında oldukça mucizevî bir nimet. Fakat süreç içerisinde farklı kullanım amaçları nedeniyle kısıtlayıcı bir yapıya kavuşan mobil uygulamalar, ilişkilerin farklı şekilde yansımasının önünü açtı. Kişiler aralarında yaşanan sorunları “iletişim kurmak” metoduyla çözmek yerine, Whatsapp ve benzeri uygulamalar aracılığıyla “gönderme” sanatıyla çözüme kavuşturmak isteniyor.

Temelde sosyolojik bir sorun olarak bile ele alınabilecek denli önem arz eden bu sorun, özellikle 2010 yılı sonrası astronomik bir hızla büyüme gösteren teknolojinin mobilize olmasıyla birlikte çok geniş bir yaş aralığına yayılmasıyla başladı diyebiliriz.

Whatsapp Durum Sözleri

Mobilize olan teknoloji, beraberinde son yıllarda sıkça tartışılan otonom ve yapay zekâ teknolojilerine de cesaret verdi. Konuyla ilgisi yokmuş gibi görünen bu durum, aslında gündelik yaşamı doğrudan etkilemesi nedeniyle bir “esas neden” olarak kabul edilebilir. Zira gelişen teknoloji, insanların ihtiyaç(!) alışkanlıklarını da geçen her gün yeniden şekillendiriyor.

Durum böyle olunca istediği şeye geniş imkânlar dâhilinde kolayca ulaşamayan kişiler, ikili ilişkileri başta olmak üzere gündelik hayatın her köşesinde sorun yaşıyor. Bu da yalnızca bireyler arası değil, toplumlar arası iletişim kopukluğuna ve zaman içerisinde sağlıksız ilişkilerin kurulmasına neden oluyor. Ülkemiz teknoloji imkânlarının doğrudan etkilediği insan ilişkileri ise aslında bunun en canlı ve doğru örneği. Teknolojik imkânların yanlış kullanılması durumunda en temel insanî ihtiyaç olan iletişimin nasıl doğrudan etkilendiğini ve toplumların kültürel dinamiklerinin nasıl zedelendiklerini görmek mümkün.

Whatsapp ve benzeri günlük olarak kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarının temel amacı şahıslar arası iletişim kurmaktır. Fakat ülkemizde bu durum, farklı bir varyasyon ile ilerlemesi nedeniyle ikili ilişkilerin zayıflamasına ve yanlış anlaşılmalar nedeniyle sorunlar yaşamamıza neden oluyor. Aslında bu durum yalnızca Whatsapp için değil, Whatsapp özelinde tüm mobilize uygulamalar ve platformlar için geçerli. Uygulamanın kendi özgün kullanım amacının dışında kullanıldığı çeşitli özellikler aracılığıyla sivil hayatımızda sorun yaşadığımız insanlara kendi hayatımızı göstermek, insani bir dürtüyle o kişiden “intikam almak” arzusuna dayanıyor.

Sivil hayatımızda sorun yaşadığımız insanla iletişim kurmak yerine bu uygulamalarda paylaştığımız çeşitli görseller ya da metinler aracılığıyla o kişiye bir “mesaj” veriyoruz. Fakat bunu yine doğrudan değil, dolaylı yoldan yapıyoruz. Bu sayede kendimizi bir şeye bağlı hissetmezken, manevî ve gizli bir şekilde bağlı olduğumuzu bildiğimiz o şeye “gizli bir mesaj” vermiş oluyoruz. Aslında nitelik bakımından bu denli karmaşık olmayan şey, ikili ilişkileri önemli ölçüde yoran küçük oyunlar. Fakat ne yazık ki insanoğlunun geliştirdiği teknolojide son durum bu. Küçük oyunlar oynuyoruz, tuhaf numaralar çekiyoruz ama bunu kendimize bile itiraf etmeden, gizliden gizliye hoşumuza giderek gerçekleştiriyoruz.